Soan Papdi Manbhavan 200g

(200g)

Tradycyjny indyjski deser z mąki z ciecierzycy, migdałów i pistacji. 

8,99 zł

Obecnie brak na stanie

Soan Papdi to tradycyjny puszysty deser indyjski występujący najczęściej w formie puszystych kostek. Powstaje głównie na bazie mąki z ciecierzycy, cukru, tłuszczu - najczęściej Ghee. Dodaje się do niego również inne dodatki, jak np orzechy. Ma formę zbliżoną do tureckiego Pismaniye, ale stworzony jest z innych składników przez co ma unikalny charakter. Spróbuj typowo indyjskiego przysmaku!

Wersja ta jest z dodatkiem migdałów oraz pistacji. 

Pod koniec lat 80. Shri Shivratan Agarwal postanowił stworzyć coś, co mogłoby odzwierciedlić jego tożsamość. Doprowadziło to do narodzin marki Bikaji. Chciał dotrzeć do każdego konsumenta z autentycznym indyjskim smakiem, który odzwierciedla indyjską kulturę i wartości. Przez lata firmie Bikaji udało się zdobyć wiele serc na całym świecie, dzięki różnorodnym produktom i innowacyjnym opakowaniom, co dodatkowo zwiększyło jego możliwości przeniesienia smaku Indii na cały świat.

Masa netto
200g
Cena za 100g
4,50 zł
Kraj pochodzenia
Indie
Skład
Olej roślinny (olej palmowy), bengalska mąka z ciecierzycy 22%, drobna mąka pszenna 22%, cukier 10%, migdały, pistacja, kardamon.

Scrummy
Wczytywanie...